  • Mfr # BULK-RS-V75-50
  • Zoro # G2419735
Rubber Width
1 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-V75-50
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
1 ft
Rubber Length
Thickness
1/32 in
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Length
Width
Durometer
75 A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
150 %
Compression Set
25 %
Adhesive Type
High-Temp
Thickness Tolerance
+0.016 in/0 in
Shape
Sheet
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Chemical Resistance
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 75 Shore A, Grade Standard, Material Viton(TM), Standards ASTM D2000 HK 707, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 400 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -10 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +0.016 in/-0 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/32 in