  • Mfr # G15-60F-6X25
  • Zoro # G8044364
Plastic Thickness
0.060"
Plastic Width
6"
Plastic Length
25 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G15-60F-6X25
Plastic Thickness
0.060"
Plastic Width
6"
Plastic Length
25 ft.
Width
6"
Thickness
0.060"
Nominal Size
6 in W x 25 ft L
Tensile Strength
1,500 psi
Weight
0.828 lb
Elongation
200 %
Water Absorption
0.01 %
Dielectric Strength
80 kV/mm
Light Transmission
9 %
Description
PTFE Roll, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 25 ft, Plastic Width 6 in, Plastic Thickness 0.06 in, White, Plastic Clarity Translucent, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D