  • Mfr # G15-60F-12X25
  • Zoro # G8439094
/ea
Free Shipping & Returns
Plastic Thickness
0.060"
Plastic Width
12"
Plastic Length
25 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G15-60F-12X25
Plastic Thickness
0.060"
Plastic Width
12"
Plastic Length
25 ft.
Thickness
0.060"
Length
Width
12"
Plastic Length Tolerance
Nominal Size
12 in W x 25 ft L
Tensile Strength
1,500 psi
Elongation
200 %
Weight
1.655 lb
Shape
Rectangle
Plastic Density
138.24 lb/cu ft
Water Absorption
0.01 %
Product Type
Plastic Roll
Light Transmission
9 %
Dielectric Strength
80 kV/mm
Product Form
Roll
Description
PTFE Roll, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 25 ft, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 0.06 in, White, Plastic Clarity Translucent, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D