  • Mfr # G15-.375-6X6
  • Zoro # G8039875
Plastic Thickness
0.375"
Plastic Width
6"
Plastic Length
6"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G15-.375-6X6
Plastic Thickness
0.375"
Plastic Width
6"
Plastic Length
6"
Thickness
0.375"
Width
6"
Length
6"
Nominal Size
6 in W x 6 in L
Tensile Strength
1,500 psi
Material
Water Absorption
0.01 %
Weight
0.103 lb
Shape
Square
Light Transmission
9 %
Elongation
200 %
Dielectric Strength
80 kV/mm
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 6 in, Plastic Width 6 in, Plastic Thickness 0.375 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 13.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D