  • Mfr # G15-.375-12X24
  • Zoro # G8091535
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Plastic Material
PTFE
Plastic Thickness
0.375"
Plastic Width
12"
Plastic Length
24"
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
G15-.375-12X24
Country of Origin
Italy
Dimensions
Plastic Thickness
0.375"
Plastic Width
12"
Plastic Length
24"
Length Tolerance
+/-0.500 in
Width Tolerance
+/-0.250 in
Thickness
0.375"
Width
12"
Length
24"
Plastic Length Tolerance
Nominal Size
12 in W x 24 in L
Plastic Width Tolerance
Details
Item
Sheet Stock
Plastic Material
PTFE
Plastic Color
White
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Min. Temp. (F)
-400 Degrees F
Color
Operating Temp. Range
-400 Degrees to 500 Degrees F
Standards
AMS 3652, FDA, MIL-P-22241
Plastic Properties
Material Color Family
Plastic Grouping
Sheet Stock
Thickness Tolerance
Impact Strength
3 ft-lb/in
Tensile Strength
1,500 psi
Material Type
Standard Grade
Material
Impact Strength Rating
Good
Temperature Range
-350 Degrees to 550 Degrees F
Water Absorption
0.01 %
Backing Type
No Backing
Wear Factor
Excellent
Plastic Hardness Rating
Medium Soft
UV Resistant
Yes
Machinability
Not Rated
Weight
0.828 lb
Corrosion and Chemical Resistance
Excellent
Friction Coefficient
0.08
Tensile Strength Rating
Poor
Plastic Hardness
55D
Maximum Temperature
550 Degrees F
Shape
Rectangle
Plastic Density
13.24 lb/cu ft
Plastic Clarity
Opaque
Plastic Thickness Tolerance
Minimum Temperature
-350 Degrees F
Water Absorption Rating
Friction Rating
Very Slippery
Grade
Standard
Coefficient of Thermal Expansion
13 x 10^-5
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Shore Hardness
55 Shore D
Wear Rate
3.40 x 10^-4 cu mm/N-m
UV-Resistant
Product Form
Sheet
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Dielectric Strength
80 kV/mm
Elongation
200 %
Fabrication
Molded
Flexural Modulus
0.04 GPa
Light Transmission
9 %
Product Type
Plastic Sheet
Rockwell Hardness
50 HRR
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 24 in, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 0.375 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 13.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D