  • Mfr # G15-.375-48X48
  • Zoro # G8035587
/ea
Free Shipping & Returns
Plastic Thickness
0.375"
Plastic Width
48"
Plastic Length
48"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G15-.375-48X48
Plastic Thickness
0.375"
Plastic Width
48"
Plastic Length
48"
Length
48"
Width
48"
Thickness
0.375"
Plastic Width Tolerance
Nominal Size
48 in W x 48 in L
Tensile Strength
1,500 psi
Water Absorption
0.01 %
Shape
Square
Weight
6.62 lb
Elongation
200 %
Dielectric Strength
80 kV/mm
Light Transmission
9 %
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 4 ft, Plastic Width 4 ft, Plastic Thickness 0.375 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 13.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D