  • Zoro # G012530295
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Application
Commercial
Finish
Polished Chrome
Body Material
Brass, Plastic
Voltage
3V DC
Battery Type
AA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ZG6950-MV
Zoro #
G012530295
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Spout Outlet Height
4 1/8 in
For Mounting Hole Diameter - Minimum
1 1/8 in
For Mounting Hole Diameter - Maximum
1 1/4 in
Inlet Connection Size
9/16 in
Overall Width
2 1/8 in
Spout Height - Maximum
5 3/4 in
Details
Application
Commercial
Finish
Polished Chrome
Item
Sensor Faucet
Body Material
Brass, Plastic
Voltage
3V DC
Battery Type
AA
Includes
Aerator and Key, Connected Monitor, Electronics Module, Hydrogenerator
Series
Serio Series(R)
Features
Bluetooth Compatible
Sensor Type
Fixed
Valve Type
Ceramic Disc
Power Source
Battery, Hydropower
Spout Reach
4 3/4 in
Standards
A112.18.1/CSA B125.1, NYC 604.4, UPC Lead Free Compliant
ADA Compliance
ADA Compliant
Vandal Resistance
Vandal-Resistant Outlet
Time Out
30 sec
Spout Shape
Arc
Temperature Control
Adjustable Temperature
Product Type
Sensor Faucet
For Location
Bathroom
Spout Style
Fixed
Inlet Connection Type
UNEF
Temperature - Maximum
140 Degrees F
Includes Handle
Handle Not Included
CEC Compliance
CEC Compliant
Water Supply Type
Hot and Cold Lines
Pressure - Maximum
125 psi
Flow Rate - Maximum
0.5 gpm
Sensor Range - Maximum
8 in