  • Zoro # G521916009
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
57557
Zoro #
G521916009
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Description
Insulation Displacement Connector, Color Blue, Connector Type T Tap, Insulation Material Polypropylene, Maximum Insulation Diameter 0.23 in, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Maximum Run Conductors 1, Maximum Run Wire Insulation Diameter 0.23 in, Minimum Run Wire Size 18 AWG, Maximum Run Wire Size 14 AWG, Maximum Tap Conductors 1, Maximum Tap Wire Insulation Diameter 0.23 in, Minimum Tap Wire Size 18 AWG, Maximum Tap Wire Size 14 AWG, Maximum Voltage 600 V, Number of Ports 1