  • Mfr # IOPA-1P32-LW-N
  • Zoro # G2194787
/ea
Key Features
Ballast Lamp Type
T8
Ballast Max. Number of Lamps
1
Input Voltage
120 to 277V AC
Ballast Voltage
Ballast Start Type
Instant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
IOPA-1P32-LW-N
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height
1 in
Length
9 1/2 in
Width
1 3/8 in
Details
Item
Fluorescent Ballast
Ballast Lamp Type
T8
Ballast Max. Number of Lamps
1
Input Voltage
120 to 277V AC
Ballast Voltage
Ballast Start Type
Instant
Ballast Dimming
No
Ballast Item
Electronic Ballast
Ballast Type
Electronic
Ballast Max. Lamp Watts
32
Ballast Dimming Type
No Dimming
Input Watts
24 to 25 W
Ballast Family
Optanium(R) IOPA
Ballast Lamp Watts
32
Number of F28T8 Lamps
Amps AC
0.10 to 0.22 A
Ballast Factor
0.77
Wiring Type
Parallel
Total Harmonic Distortion
10 %
Number of F32T8U Lamps
Light Output
Low
Number of F32T8 Lamps
Number of F17T8 Lamps
Number of F25T8 Lamps
Number of F32T8(30W) Lamps
Power Factor
0.98
Min. Starting Temp.
-20 Degrees F
Number of F32T8(28W) Lamps
Voltage
120/277
Standards
CEC Listed, CEE Rated, CSA, NEMA, RoHS Compliant, UL Listed
Fixture Ballast Type
Electronic
Ballast Bulb Type
T8, T8U
Number of Bulbs Supported
Frequency
50/60 Hz
Dimming Range
No Dimming
Dimming Type
Thermal Protection
Class P
Dimming Method
Sockets Included
No
Starter Required
Number of F32T8(26W) Lamps
Brand and Series
Optanium(R)
Operating Amps @ 120V
0.22 A
Max. Bulb Watts
17 W, 25 W, 28 W, 32 W
Dimming
Lamp Types Supported
(1) F17T8, (1) F25T8, (1) F28T8, (1) F32T8, (1) F32T8U
Description
Optanium(R), Electronic, Fluorescent Ballast, Ballast Start Type Instant, Input Voltage 120 to 277V AC, Number of Bulbs Supported 1, Max. Bulb Watts 17 W, 25 W, 28 W, 32 W, Ballast Bulb Type T8, T8U, Dimming No, Dimming Type No Dimming, Dimming Method No Dimming, Dimming Range No Dimming, Min. Starting Temp. -20 Degrees F