  • Zoro # G501018327
/ea
Key Features
Mounting Style
Socket
Electrical Connection
Plug-in
Coil Voltage
230V AC
Current Rating
10 A
Contact Rating (AC)
10 A @ 400V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G501018327
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Product Length
1.402 in
Length Class (Mechanical)
35 to 40 mm
Product Height
2.244 in
Width Class (Mechanical)
30 to 40 mm
Product Width
1.398 in
Details
Item
Power Relay
Mounting Style
Socket
Electrical Connection
Plug-in
Coil Voltage
230V AC
Current Rating
10 A
Contact Rating (AC)
10 A @ 400V AC
Contact Material
AgNi90/10
Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts
1500 Vrms
Environmental Ambient Temperature Class
0 to 50°C
Insulation Clearance Class
2.5 to 4 mm
Coil Power Rating Class
2 to 3 VA
Contact Current Rating (Max)
10A
Operating Temperature Range
-40 to 50°C
Coil Resistance
8300 Ω
Coil Magnetic System
Monostable, AC
Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil
2500 Vrms
Insulation Initial Dielectric Between Coil & Contact Class
1500 to 2500 V
Environmental Category of Protection
RTI
Contact Current Class
16 A, 5 to 10 A
Insulation Initial Dielectric Between Adjacent Contacts
Coil Special Features
UL Coil Insulation Class B
Contact Voltage Rating
240 VAC
Coil Power Rating AC
1.96 VA, 2.32 VA
Contact Number of Poles
2
Actuating System
AC
Contact Arrangement
2 Form C (CO)
Contact Switching Voltage (Max)
400 VAC
Power Relay Type
Industrial Panel Plug-In
Contact Limiting Breaking Current
10A
Contact Switching Load (Min)
10mA @ 12V
Contact Limiting Continuous Current
10A
Contact Limiting Making Current
20 A
Contact Limiting Short-Time Current
10A
Insulation Clearance Between Contact & Coil
.11 in
Insulation Creepage Class
3 to 5.5 mm
Insulation Creepage Between Contact & Coil
.157 in
Environmental Ambient Temperature (Max)
50°C