  • Mfr # 511FFBKMAA0125
  • Zoro # G0208354
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
511FFBKMAA0125
Item
POP Safety Relief Valve
Pressure Range
15 to 300 psi
Factory Set Pressure
125 psi
Operating Pressure - Minimum
20 psi
Operating Pressure - Maximum
1,214 psi
Description
POP Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 1/4 in, Outlet Size 1 1/2 in, Factory Set Pressure 140 psi, Pressure Range 15 to 300 psi, Disc Material 316 Stainless Steel, Overall Height 5 5/8 in, Overall Length 9 1/2 in, Seat Material Metal, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -320 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Included, Standards CRN