  • Mfr # 511FFBKMAA0075
  • Zoro # G0208381
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
1 1/4"
Outlet Size
1 1/2"
Body Material
Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
511FFBKMAA0075
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1 1/4"
Outlet Size
1 1/2"
Overall Height
5 5/8 in
Overall Length
9 1/2 in
Inlet Connection Size
1 1/4 in
Outlet Connection Size
1 1/2 in
Details
Body Material
Bronze
Item
POP Safety Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Application
Air and Gas Compressors and Dryers, Pressure Vessels and Pressure Piping System etc
Seat Material
Metal
Spring Material
Stainless Steel
Test Lever
Test Lever Included
Temp. Range
-320 Degrees to 406 Degrees F
Pressure Range
15 to 300 psi
Factory Set Pressure
75 psi
Disc Material
316 Stainless Steel
Standards
CRN
Product Type
Safety Relief Valve
Outlet Connection Gender
Female
Operating Pressure - Maximum
1,214 psi
Operating Pressure - Minimum
20 psi
Operating Temperature - Minimum
-320 Degrees F
ASME Section Code
Section VIII
Outlet Connection Type
NPT
Operating Temperature - Maximum
800 Degrees F
For Media
Air, Gas, Steam
Inlet Connection Gender
Male
Inlet Connection Type
NPT
Description
POP Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 1/4 in, Outlet Size 1 1/2 in, Factory Set Pressure 90 psi, Pressure Range 15 to 300 psi, Disc Material 316 Stainless Steel, Overall Height 5 5/8 in, Overall Length 9 1/2 in, Seat Material Metal, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -320 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Included, Standards CRN