  • Mfr # 511FFBKMAA0150
  • Zoro # G0208397
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
511FFBKMAA0150
Pressure Range
15 to 250 psi
Compliance
ASME
Factory Set Pressure
150 psi
Operating Pressure - Minimum
20 psi
Operating Pressure - Maximum
1,214 psi
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 1/4 in, Outlet Size 1 1/2 in, Factory Set Pressure 150 psi, Pressure Range 15 to 250 psi, Disc Material 316 Stainless Steel, Overall Height 5 5/8 in, Overall Length 9 1/2 in, Seat Material Metal, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -320 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Included, Compliance ASME, Standards CRN