  • Mfr # 740EF1M2J1--80
  • Zoro # G7205073
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
1"
Outlet Size
1 1/4"
Body Material
Brass/Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
740EF1M2J1--80
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1"
Outlet Size
1 1/4"
Overall Length
8-1/8"
Overall Height
8-1/8"
Outlet Connection Size
1 1/4 in
Inlet Connection Size
1 in
Details
Body Material
Brass/Bronze
Item
Safety Relief Valve
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
MNPT
Temp. Range
-320 Degrees to 406 Degrees F
Standards
ASME Code UV, CE, CRN, NB
Disc Material
Stainless Steel
Test Lever
Test Lever Not Included
Application
Liquids
Seat Material
Brass/Stainless Steel
Factory Set Pressure
80 psi
Spring Material
Stainless Steel
BtuH
0 BtuH
Product Type
Safety Relief Valve
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Operating Temperature - Maximum
406 Degrees F
Outlet Connection Gender
Female
Outlet Connection Type
NPT
Operating Temperature - Minimum
-320 Degrees F
Operating Pressure - Maximum
364 psi
Inlet Connection Gender
Male
For Media
Air, Gas, Steam
ASME Section Code
Section VIII
Inlet Connection Type
NPT
Description
Safety Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type MNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 1 in, Outlet Size 1 1/4 in, Factory Set Pressure 80 psi, 0 BtuH BtuH, Disc Material Stainless Steel, Overall Height 8 1/8 in, Overall Length 8 1/8 in, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -320 Degrees to 406 Degrees F, Test Lever Test Lever Not Included, Standards ASME Code UV, CE, CRN, NB