  • Mfr # 302174SD02LXBLBK300#
  • Zoro # G0167973
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-0.25% of Full Scale
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/4 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
302174SD02LXBLBK300#
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Dial Size (In.)
3 in
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Length
1 11/16 in
Connection Size
Gauge Process Connection Size
Nominal Dial Size
3 in
Case Height
3 5/16 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Details
Item
Digital Vacuum Gauge with Transmitter
Accuracy
+/-0.25% of Full Scale
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Gauge Case Material
Metal
Series
2174
Primary Pressure Range
0 to 300
Primary Scale Units
psi
Output
4 to 20mA DC
Includes
Instructions
Digital Gauge with Transmitter Type
Digital Pressure Gauge with Transmitter
Loop Resistance
Dependent on Loop Supply Voltage
Display Units
bar, ft H2O, in H2O, in Hg, kg/cm2, kPa, mBar, mm Hg, mPa, psi
Display
LCD
Gauge Transmitter Required Power
12 to 30V DC
Number of Display Digits
5
Agency Compliance
CSA, FM
Powered By
2 AA Batteries
Socket Material
Stainless Steel
Calibration Certificate
No
Resolution
Dependent on Display Units Selected
Power Required
12 to 36V DC
Features
Auto Off, Battery Backup, Display Update Rate, Password Protection, Visual Pressure Indicator
Connection Location
Connection Type
MNPT
Wetted Materials
Stainless Steel
Gauge Process Connection Type
Minimum Pressure
0 psi
Type of Pressure
Gauge
Pressure Gauge Type
Industrial Pressure Gauge with Transmitter
Maximum Pressure
300 psi
Pressure Range Type
Pressure
Digital Display Characteristics
Backlit LCD
NIST Traceable Certificate
No
Number of Wires
6
Minimum Operating Temperature
14 Degrees F
IP Rating
IP65
For Use With Media Type
Air, Water
Gauge Process Connection Gender
Male
Gauge Process Connection Location
Power Source
4-20 mA Loop Powered
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Sensor Material
17-4 Stainless Steel
Operating Temperature Range
-12 Degrees to 140 Degrees F
Pressure Measurement - Maximum
300 psi
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Includes NIST-Traceable Calibration Certificate
No NIST-Traceable Calibration Certificate Included
Display Screen Type
Backlit LCD
Output Power
4 to 20mA DC
Pressure Measuring Units
Description
Digital Vacuum Gauge with Transmitter, Nominal Dial Size 3 in, Wetted Materials Stainless Steel, Accuracy +/-0.25 Percent of Full Scale, Minimum Pressure 0 psi, Maximum Pressure 300 psi, Display Units bar, ft H2O, in H2O, in Hg, kg/cm2, kPa, mBar, mm Hg, mPa, psi, Output 4 to 20mA DC, Series 2174, Gauge Primary Range Units psi, Gauge Process Connection Gender Male, IP Rating IP65, Gauge Process Connection Location Bottom, Gauge Process Connection Size 1/4 in, Gauge Process Connection Type NPT