  • Mfr # APAN71H012CS0230#-NSR
  • Zoro # G4726093
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Action
Standard
Contact Form
SPDT
Pressure Connection Type
1/4" MNPT
Range
6 to 30 psi
Housing Material
316 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
APAN71H012CS0230#-NSR
Country of Origin
United States
Details
Item
Explosion Proof Pressure Switch
Action
Standard
Contact Form
SPDT
Pressure Connection Type
1/4" MNPT
Range
6 to 30 psi
Housing Material
316 Stainless Steel
Factory On Setting
6 psi
Factory Off Setting
30 psi
Standards
CE, CRN, CSA, ROHS, UL
Safety Rating
ATEX, FM, IECEx
IP Rating
IP67
DC Contact Rating
3A @ 28V DC Inductive, 5A @ 28V DC Resistive
Burst Pressure
9,500 psi
Electrical Connection
1/2" MNPT Conduit Connector with 18 AWG 12" Wire Leads
Process Connection
1/4 in MNPT
Off Set Point
Field Adjustable
AC Contact Rating
5A at 125/250V AC
Wetted Materials
Compatible With
Air and Liquids
On Set Point
Field Adjustable
Operating Temp. Range
-40 Degrees to 210 Degrees F
Series
A-Series
Pressure Switch Electrical Contact Form
Pressure Switch Range
6 to 30 psi
Material
Pressure - Maximum
30 psi
Hazardous Location Specification
Class I, Div 1, Group A, B, C, D, Class II, Div 1, Group E, F, G
Adjustable Range Type
Resistance Properties
Explosion Proof
Pressure - Minimum
6 psi
Set Point - Minimum
4.5 psi
Set Point - Maximum
30 psi
Actuator Style
Diaphragm
Compatible Media
Compressed Air, Liquid
Description
Pressure Switch, Range 6 to 30 psi, Process Connection 1/4 in MNPT, Housing Material 316L Stainless Steel, Wetted Materials 316 Stainless Steel, Compatible With Air and Liquids, Electrical Connection 1/2 In. MNPT Conduit Connector with 18 AWG 12 In. Wire Leads, Contact Form 1NO/1NC, Circuit Type Not Applicable, AC Contact Rating 5 A @ 125/250 V, DC Contact Rating 3 A @ 28 V (Inductive), 5 A @ 28 V (Resistive), NEMA Rating 7, 9, IP Rating IP67, Burst Pressure 9,500 psi