  • Mfr # A2XBM0215C25000#G
  • Zoro # G0122954
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
A2X
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% of Full Scale
Electrical Connections
Cable & Wire Leads
Features
Ashcroft's Proven Thin Film Technology
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A2XBM0215C25000#G
Country of Origin
United States
Dimensions
Lead Length (In.)
36
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Process Connection Size - Transmitter
1/4 in
Overall Length
1.06 in
Overall Width
1.06 in
Cable Length
3 ft
Overall Height
4.78 in
Process Connection Size
1/4 in
Details
Item
Pressure Transmitter
Series
A2X
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% of Full Scale
Electrical Connections
Cable & Wire Leads
Features
Housing
304 Stainless Steel
Power Required
10 to 36V DC
Safety Rating
Class I, II and III Div. 1 and 2 Groups A, B, C, D, F and G
Process Connection Type - Transmitter
MNPT
Output - Transmitter
1 to 5V DC
Max. Pressure (PSI)
7,500 psi
Range Units - Transmitter
psi
Operating Temp. - Transmitter
-40 Degrees to 257 Degrees F
Safety Rating - Transmitter
Class I, Div. 1 and 2, Groups A, B, C, D; Class II, Div. 1 and 2 , Groups E, F, G
Wiring Entry - Transmitter
1/2 in FNPT
Range
0 to 5000 psi
Operating Temp.
-40 to 257 F
Includes
Instructions
Thermal Error
+/-2% (-4 Degrees to 185 Degrees F)
Wetted Materials
316 Stainless Steel
Electrical Connections - Transmitter
3 ft Cable
Accuracy - Transmitter
+/-0.25%
NEMA Rating
NEMA 4X; NEMA 7; NEMA 9
Power Required - Transmitters
10 to 36V DC
Transmitter Type
Explosion Proof Pressure Transmitter
Compatible With
Any Process Compatible with 316 Stainless Steel
Wetted Materials - Transmitters
316 Stainless Steel
Range Values - Transmitter
0 to 5000
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Maximum Pressure
5,000 psi
Intrinsically Safe
No
IP Rating
IP65
Fitting Material
Stainless Steel
Process Connection Type
NPT
Storage Temperature Range
-40 Degrees F to 257 Degrees F (-40 Degrees C to 125 Degrees C)
Electrical Connection
Housing Material
Stainless Steel
Standards
ATEX, CE, cUL Listed, RoHS, UL Listed
Wiring Entry
1/2 in FNPT Conduit Connection
Process Connection Gender
Male
Type of Pressure
Gauge
Explosion/Fire Proof
Yes
Response Time
2 msec
Minimum Pressure
0 psi
Pressure Units
psi
Number of Wires
3
Maximum Operating Temperature
257 Degrees F
Burst Pressure
1.5x Range
Includes NIST-Traceable Calibration Certificate
NIST-Traceable Calibration Certificate Included
Process Media Temperature - Maximum
257 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
4X, 7, 9
Overpressure
1.2x Range
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Pressure Measurement - Maximum
5,000 psi
Output Power
1 to 5V DC
Hazardous Location Specification
Class I, Div 1 and 2, Group A, B, C, D, Class II, Div 1 and 2, Group E, F, G
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Intrinsic Safety
Not Specified Intrinsically Safe
Input Voltage
10 to 36V DC
Pressure Type Measured
Gauge
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure 0 psi, Maximum Pressure 5,000 psi, Electrical Connections Cable & Wire Leads, Output 1 to 5V DC, Accuracy +/-0.50 Percent of Full Scale, Number of Wires 3, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 1/4 in, Process Connection Type NPT, Power Required 10 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X; NEMA 7; NEMA 9, IP Rating IP65, Series A2X, Wiring Entry 1/2 in FNPT Conduit Connection, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F