  • Mfr # E2FA5NF0442CFX03F200#
  • Zoro # G015246681
Accuracy
+/-0.50%
Features
Thermal Error
+/-0.005% (Offset); +/-0.005% (Span)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E2FA5NF0442CFX03F200#
Overall Width
0.87 in
Overall Height
5.08 in
Accuracy
+/-0.50%
Features
Thermal Error
-40 Degrees F
Resistance Properties
Shock Resistant, Vibration Resistant
Input Voltage
9 to 36V DC
Number of Wires
2
Gauge
Burst Pressure
8x
Pressure Measurement - Maximum
200 psi
Output Power
4 to 20mA
Process Connection Gender
Female
Pressure Measurement - Minimum
0 psi