  • Mfr # A4SBF0442D0300#
  • Zoro # G0120066
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.50% of Full Scale
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A4SBF0442D0300#
Process Connection Size - Transmitter
1/2 in
Overall Height
4.45 in
Process Connection Size
1/2 in
Overall Width
1.06 in
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.50% of Full Scale
Power Required
12 to 30V DC
Thermal Error
+/-2%
Max. Pressure (PSI)
600 psi
Transmitter Type
Intrinsically Safe Pressure Transmitter
Power Required - Transmitters
12 to 30V DC
Range Values - Transmitter
0 to 300
Output - Transmitter
4 to 20mA DC
Accuracy - Transmitter
+/-0.25%
Operating Temp.
-40 to 257 F
Range
0 to 300 psi
Process Connection Type - Transmitter
FNPT
Electrical Connections - Transmitter
4 Pin Hirschmann Style A DIN 43650-A Connector
Maximum Pressure
300 psi
Minimum Pressure
0 psi
Process Connection Gender
Female
Burst Pressure
2x Range
Type of Pressure
Positive
Pressure Measurement - Maximum
300 psi
Output Power
4 to 20mA DC
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Pressure Type Measured
Gauge
Input Voltage
12 to 30V DC
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure 0 psi, Maximum Pressure 300 psi, Electrical Connections DIN 43650 Form A Connector, Output 4 to 20mA DC, Accuracy +/-0.50 Percent of Full Scale, Number of Wires 2, Process Connection Gender Female, Process Connection Size 1/2 in, Process Connection Type NPT, Power Required 12 to 30V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP65, Series A4, Wiring Entry With Mating Connection, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F