  • Mfr # LPAN4HV25XCYLM200
  • Zoro # G0482675
Range
20 to 200 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LPAN4HV25XCYLM200
Range
20 to 200 psi
Standards
3A Approved, CE, CRN, CSA, RoHS, UL Listed
AC Contact Rating
10A @ 125/250V
DC Contact Rating
0.25A @ 250V, 0.5A @ 125V
Pressure Switch Factory On/Off Setting
90% of Range
Pressure Switch Range
20 to 200 psi
Pressure Switch Differential
18 to 180 psi
Pressure - Minimum
20 psi
Proof Pressure
1,000 psi
Differential Pressure - Minimum
18 psi
Operating Temperature - Minimum
-20 Degrees F
Pressure - Maximum
200 psi
Differential Pressure - Maximum
180 psi
Description
Pressure Switch, Differential 18 to 180 psi, Range 20 to 200 psi, Port Type 1-Port 1/4 in FNPT, Contact Form SPDT, NEMA Rating 4, 4X, Actuation Type Diaphragm, Action Standard, Series LP, Factory On/Off Setting 90 Percent of Range, AC Contact Rating 10 A @ 125/250 V, DC Contact Rating 0.5 A @ 125 V, 0.5 A @ 250 V