  • Mfr # APAN41H00MHB022000#-NSR
  • Zoro # G4709792
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Action
Standard
Contact Form
SPDT
Pressure Connection Type
1/4" MNPT
Range
200 to 2000 psi
Housing Material
316 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
APAN41H00MHB022000#-NSR
Country of Origin
United States
Details
Item
Pressure Switch
Action
Standard
Contact Form
SPDT
Pressure Connection Type
1/4" MNPT
Range
200 to 2000 psi
Housing Material
316 Stainless Steel
Factory On Setting
300 psi
Factory Off Setting
200 psi
Standards
CE, CRN, CSA, ROHS, UL
DC Contact Rating
3A @ 28V DC Inductive, 5A @ 28V DC Resistive
On Set Point
Field Adjustable
Burst Pressure
30,000 psi
Process Connection
1/4 in MNPT
IP Rating
IP67
Off Set Point
Field Adjustable
AC Contact Rating
5A at 125/250V AC
Operating Temp. Range
-40 Degrees to 210 Degrees F
Wetted Materials
316 Stainless Steel, Buna-N
Electrical Connection
Micro DIN Connector
Compatible With
Air and Liquids
Series
A-Series
Pressure Switch Range
200 to 2000 psi
Pressure Switch Electrical Contact Form
Material
Pressure - Minimum
200 psi
Hazardous Location Specification
Not Rated
Pressure - Maximum
2,000 psi
Adjustable Range Type
Resistance Properties
Watertight
Compatible Media
Compressed Air, Liquid
Set Point - Maximum
2,000 psi
Set Point - Minimum
300 psi
Actuator Style
Piston
Description
Pressure Switch, Range 200 to 2000 psi, Process Connection 1/4 in MNPT, Housing Material 316L Stainless Steel, Wetted Materials 316 Stainless Steel, Buna-N, Compatible With Air and Liquids, Electrical Connection Micro DIN Connector, Contact Form 1NO/1NC, Circuit Type Not Applicable, AC Contact Rating 5 A @ 125/250 V, DC Contact Rating 3 A @ 28 V (Inductive), 5 A @ 28 V (Resistive), NEMA Rating 6, IP Rating IP67, Burst Pressure 30,000 psi, Operating Temp. Range -40 Degrees to 210 Degrees F