  • Mfr # E2GB7NM0442FCX03F200#
  • Zoro # G907481572
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-1.00% of Span
Electrical Connections
Overmold Cable
Features
External Magnetic, Standard Ranges from Vacuum to 20,000 psi, Wide Assortment of Analog Outputs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E2GB7NM0442FCX03F200#
Overall Width
0.87 in
Overall Height
4.34 in
Process Connection Size
1/2 in
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-1.00% of Span
Electrical Connections
Overmold Cable
Features
Power Required
9 to 36V DC
Thermal Error
+/-0.005% (Offset/Span)
IP Rating
IP67
Maximum Pressure
200 psi
Storage Temperature Range
-58 Degrees to 257 Degrees F
Process Connection
1/2 in Male NPT
Maximum Loop Resistance
1,200 Ohm
Input Voltage
9 to 36V DC
Output Power
4 to 20mA DC
Electrical Connection
Cable
Loop Resistance - Maximum
1,200 Ohm
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Pressure Measurement - Maximum
200 psi
Description
Pressure Transmitter, Maximum Pressure 200 psi, Electrical Connections Overmold Cable, Output 4 to 20mA DC, Accuracy +/-1.00 Percent of Span, Number of Wires 2, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 1/2 in, Process Connection Type NPT, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP67, Series E2G, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Housing Material Stainless Steel, Safety Rating Class A, Group 1