  • Mfr # RC300-200
  • Zoro # G3087235
/ea
Key Features
Pipe Fitting Material
Polypropylene
Specific Fitting Shape
Reducing Coupling
Fitting Schedule/Class
Schedule 80
Pipe Size - Pipe Fitting
3" x 2"
Basic Pipe Fitting Material
Plastic
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RC300-200
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size - Pipe Fitting
3" x 2"
Pipe Size (Fittings)
3" x 2"
Fitting Side B Nominal Pipe Size
2 in
Fitting Side A Outside Diameter
3 3/16 in
Overall Length
3 1/16 in
Fitting Side A Nominal Pipe Size
3 in
Fitting Side B Outside Diameter
Details
Item
Reducing Coupling
Pipe Fitting Material
Polypropylene
Specific Fitting Shape
Fitting Schedule/Class
Schedule 80
Basic Pipe Fitting Material
Plastic
Fitting Connection Type
FNPT x FNPT
Basic Pipe Fitting Shape
Coupling
Max. Pressure
300 psi
Body Material
Glass Reinforced Polypropylene
Pipe Fitting Schedule/Class
Basic Fitting Shape
Coupling
Color
Black
Specific Pipe Fitting Shape
Temp. Range
-20 Degrees to 150 Degrees F
For Pipe Schedule
80
Maximum Operating Pressure
300 psi
Schedule
Fitting Side B Type
NPT
Fitting Side A Gender
Female
Fitting Side B Gender
Female
Fitting Side A Type
NPT
Fitting Side B Pipe Threading
11 1/2
Fitting Side A Pipe Threading
8
Description
Reducing Coupling, Polypropylene, Schedule 80, For Pipe Schedule Schedule 80, 3 in, Female, NPT, 3 3/16 in, 8, 2 in, Female, NPT, 4 5/16 in, 11 1/2, 3 3/32 in Overall Length, 300 psi Maximum Operating Pressure, -20 Degrees to 150 Degrees F