Double Sided 8M timing belts, 1032-D8M-200
  • Mfr # 1032-D8M-200
  • Zoro # G306411620
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1032 mm (40.63 in)
Number of Teeth - Timing Belts
129
Industry Number - Timing Belts
1032-D8M-200
Height
0.32 in
Standards
RMA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1032-D8M-200
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1032 mm (40.63 in)
Height
0.32 in
Top Width
200 mm (7.87 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
129
Industry Number - Timing Belts
1032-D8M-200
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Weight
3.96
Storage Temp.
40F-100F
Number of Ribs
1
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Description
Top Width-200 mm (7.87 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1032 mm (40.63 in)