Timing Belt Model 1768MXL1462 1768 in Effective length and 1462 in Top Width
  • Mfr # 176.8MXL1462
  • Zoro # G407404330
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
17.68 in
Number of Teeth - Timing Belts
221
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
14.62 in
Industry Number - Timing Belts
176.8MXL1462
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
176.8MXL1462
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
17.68 in
Width - Timing Belts
14.62 in
Inside Length
17.68 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
221
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
176.8MXL1462
Material
Rubber
Weight
0.91
Temp. Range
-30 F to 160 F