Timing Belt Model 177MXL1237 177 in Effective length and 1237 in Top Width
  • Mfr # 177MXL1237
  • Zoro # G707398162
Pitch Length - Timing Belts
17.7 in
Width - Timing Belts
12.37 in
Industry Number - Timing Belts
177MXL1237
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
177MXL1237
Pitch Length - Timing Belts
17.7 in
Width - Timing Belts
12.37 in
Inside Length
17.7 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
177MXL1237
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Storage Temp.
40F-100F
Weight
0.77
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F