Timing Belt Model 256MXL1187 256 in Effective length and 1187 in Top Width
  • Mfr # 256MXL1187
  • Zoro # G907405455
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
25.6 in
Number of Teeth - Timing Belts
320
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
11.87 in
Industry Number - Timing Belts
256MXL1187
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
256MXL1187
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
25.6 in
Width - Timing Belts
11.87 in
Height
0.044 in
Inside Length
25.6 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
320
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
256MXL1187
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Timing Belt
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
Weight
1.07
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F