  • Mfr # BKS6-2-24-14S
  • Zoro # G7682903
Overall Length
53.0125 in
Bowl Shape
Square
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BKS6-2-24-14S
Overall Length
53.0125 in
Overall Width
29.5 in
Bowl Size
24 in x 24 in
Bowl Shape
Square
No. of Bowls
2
Finish
Item
Two Compartment Sink 16 Gauge
Number of Holes
2
Description
Two compartment sink measures 53-1/8"Wx29-1/2"D with 16"x20"x14" deep compartments. The deck and bowls are made from T-304 16 gauge stainless steel. There is a-1/4" pitched drainboard on the left side and the 1-1/2" front and side edges are rounded. Sink includes basket drain and accomodates 8" on center faucets. 10" backsplash prevents hard to clean messes. Legs and end bracing are made from stainless steel. Bullet feet are adjustable. Tested and certified by NSF.