  • Mfr # E530S-003-12
  • Zoro # G912477942
/ea
Key Features
Body Material
Ductile Iron
Voltage
100 to 240V AC
Liner Material
FKM
Seal Material
EPDM
Disc Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E530S-003-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Valve Size
12 in
Details
Item
Electrically Actuated Butterfly Valve
Body Material
Ductile Iron
Voltage
100 to 240V AC
Liner Material
FKM
Seal Material
EPDM
Disc Material
Stainless Steel
Standards
ISO 5211/DIN 3337, MSS SP-67, NSF/ANSI 61, 372
Fail Safe Position
Fail Closed
Valve Deactivated State
Normally Closed (NC)
Connection Type
Wafer
Actuator Enclosure Material
Technopolymer
Actuator Ambient Temperature - Maximum
131 Degrees F
Coefficient of Volume (Cv)
8,250
NEMA Enclosure Rating
4, 4X
For Media
Air, Water
Actuator Electrical Entry
1/2 in Conduit
IP Rating
IP67
3-A Standard Compliance
Not Rated
Maximum Pressure - Steam
15 psi
Vacuum Service Rating
Not Rated
Maximum Pressure - Operating
250 psi
Actuator Ambient Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Actuator Input Control Signal
Manual
Disc Alignment
Concentric
Actuator Output Shaft Material
416 Stainless Steel
Actuator Duty Cycle
75 %