  • Mfr # SRN501S-10-C2
  • Zoro # G912484742
Standards
ISO 5211, MSS SP-67, NSF/ANSI 61, 372
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SRN501S-10-C2
Nominal Valve Size
10 in
Lug Diameter
10 in
Standards
Seal Material
Maximum Pressure - Operating
250 psi
Actuator Enclosure Material
Aluminum
Actuator Air Pressure - Minimum
80 psi
Actuator Features
0 to 90 Degrees Rotation Adjustment
Operating Temperature - Minimum
-30 Degrees F
Connection Type
Lug
Valve Deactivated State
Normally Closed (NC)
3-A Standard Compliance
Not Rated
Fail Safe Position
Fail Closed
Number of Flange Bolt Holes
12
Actuator Air Pressure - Maximum
116 psi
Maximum Pressure - Steam
15 psi
Actuator Ambient Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Actuator Operation
Air to Spring
For Media
Air, Potable Water
Disc Alignment
Concentric
Included Pilot Solenoid
24V DC Pilot Solenoid