  • Mfr # 4901PLC120
  • Zoro # G4437916
/ea
Key Features
Switch Type
Single Pole
Switch Style
Toggle
Amps AC
20 A
Color
Clear
Voltage AC
120 to 277
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
4901PLC120
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Width
1.9 in
Overall Height
1.7 in
Details
Item
Pilot Light Wall Switch
Switch Type
Single Pole
Switch Style
Toggle
Amps AC
20 A
Color
Clear
Voltage AC
120 to 277
Locking
No
Switch Function
Maintained
Wiring Method
Back, Side
Application Environment
Industrial
Antimicrobial
No
Standards
NEMA WD-1, UL20
Description/Special Features
Light On with Load On
Rated HP
1
Voltage Rating
120V AC
Market
Industrial
Number of Switches
1
Current Rating
20 A
Features
Light on with Load On
Horsepower Rating
1 hp
Wire Connection Type
Screw Terminals
Pilot Light
Yes
Style
Type
Voltage Rating Description
120 VAC
Series
Extra Heavy Duty
Application
Back and Side Wired
Amperage Rating
20 A
Current / Amperage Rating
20 A
Description
Pilot Light Wall Switch, Color Clear, Current Rating 20 A, Pilot Light Yes, Switch Function Maintained, Switch Type Single Pole, Voltage Rating 120V AC, Wiring Method Back, Side, Horsepower Rating 1 hp, Locking Style Not Applicable, Number of Switches 1, Standards NEMA WD-1, UL20, Switch Style Toggle, Wire Connection Type Screw Terminals, Features Light on with Load On, Market Industrial, Overall Height 1.7 in