  • Zoro # G2002287
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Motor Design
Permanent Split Capacitor
Phase
Single
HP
3/4
RPM Range
No. of Speeds
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BDH1076
Zoro #
G2002287
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Length
12 5/8 in
Body Dia.
5 5/8 in
Length Less Shaft
6 3/16 in
Stud Size
#8-32
Shaft Length
Lead Length
27 in
Shaft Dia.
1/2 in
Mounting Stud Length
1 5/8 in
Bolt Circle Dia.
Details
Motor Design
Permanent Split Capacitor
Phase
Single
HP
3/4
RPM Range
No. of Speeds
2
Voltage
460V AC
Motor Shaft Rotation
CW/CCW
Frame
48Y
Motor Enclosure Design
Open Air-Over
Motor Mounting Type
Stud
Motor Application
HVAC/R
Max. Ambient Temp.
60 Degrees C
Ins. Class
B
Hz
60 Hz
Full Load Amps
2.2 A
Item
Fan and Blower Motor
Mounting Stud Pattern
3 5/8 in x 3 5/8 in
Motor Thermal Protection
Auto
Duty
Continuous
Standards
CSA Certified, UL Recognized
Voltage Compatibility
200-230/440V AC, 200-230/460V AC, 208-220/440V AC, 208-230/460V AC, 220-230/460V AC, 220/460V AC, 230/460/796V AC, 230/460V AC, 440-460V AC, 460/796V AC, 460V AC
Motor Service Factor
1
Features
Extended Studs Shaft End, Hex Mounting Hub on Both Ends, Thermally Protected
Stud Quantity
4
Motor Sub Application
Condenser Fan
Nameplate RPM
1,075
Motor Shaft Design
Flat
Motor Mounting Position
Horizontal or Vertical Shaft Up
Capacitor Required
Included
Motor Bearings
Ball
Nominal Efficiency
62 %
Output Watts
560 W
Weight
19 lb
Usable @ 200V
No
Motor Frame Material
Steel
Usable @ 208V
No
Duty Cycle
Continuous
Replacement For
Mfr. No. 3290
Mounting
Stud
Description
Fan and Blower Motor, Single Phase, Motor Design Permanent Split Capacitor, 3/4 hp HP, Nameplate RPM 1,075 RPM, No. of Speeds 2, Voltage 460V AC, 2.2 A Full Load Amps, 48Y Frame, Output Watts 560 W, 60 Hz Hz, Replacement For Mfr. No. 3290, Usable @ 208V Not Usable at 208V, Usable @ 200V Not Usable at 200V, Motor Service Factor 1, Motor Thermal Protection Auto, Ins. Class B, Duty Cycle Continuous, Max. Ambient Temp. 60 Degrees C, Motor Shaft Rotation CW/CCW, Motor Enclosure Design Open Air Over