  • Zoro # G0331204
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Motor Design
Permanent Split Capacitor
HP
1/4
RPM Range
No. of Speeds
2
Voltage
115V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DSB1026
Zoro #
G0331204
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Shaft Dia.
1/2 in
Length Less Shaft
4 7/16 in
Resilient Ring Dia.
2 1/2 in
Lead Length
22 in
Shaft Length
7 1/2 in
Body Dia.
5 5/8 in
Overall Length
19 in
Details
Motor Design
Permanent Split Capacitor
HP
1/4
RPM Range
No. of Speeds
2
Voltage
115V AC
Motor Shaft Rotation
CCWLE
Frame
48YZ
Motor Enclosure Design
Open Air-Over
Motor Mounting Type
Resilient Base
Motor Thermal Protection
Auto
Full Load Amps
4 A
Ring to Ring Center
4 1/2 in
Item
Room Air Conditioner Motor
Phase
1
Max. Ambient Temp.
40 Degrees C
Standards
CSA Certified, UL Recognized
Nameplate RPM
1,075 RPM
Motor Application
HVAC/R
Duty
Continuous
Motor Bearings
Sleeve
Motor Service Factor
1
Capacitor Required
Included
Ins. Class
B
Voltage Compatibility
115/208-230V AC, 115/230V AC, 115V AC, 120/240V AC, 120V AC
Hz
60 Hz
Motor Sub Application
Fan Coil, Room Air Conditioner Motor
Motor Shaft Design
Flat
Usable @ 208V
No
Duty Cycle
Continuous
Includes
Resilient Base
Weight
15 lb
Motor Frame Material
Steel
Number of Shafts
Motor Mounting Position
Horizontal
Usable @ 200V
No
Conduit Box Position
F3
Application
Number of Speeds
Mounting
Cradle Base
Description
Room Air Conditioner Motor, Single Phase, Motor Design Permanent Split Capacitor, 1/4 hp HP, Nameplate RPM 1,075 RPM, No. of Speeds 2, Voltage 115V AC, 4.0 A Full Load Amps, 48YZ Frame, Output Watts 190 W, 60 Hz Hz, Usable @ 208V Not Usable at 208V, Usable @ 200V Not Usable at 200V, Motor Service Factor 1, Motor Thermal Protection Auto, Ins. Class B, Duty Cycle Continuous, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Shaft Rotation CCWLE, Motor Enclosure Design Open Air Over