C192M-48X73 Metric Keyless Locking Assembly
  • Mfr # C192M-48X73
  • Zoro # G6585406
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Keyless Bushing Type
Multi-Screw Locking Assembly
Keyless Bushing Series
C192
For Shaft Dia. - Bushings
48 mm
Overall Length
62.8 mm
Material - Bushings
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C192M-48X73
Country of Origin
Italy
Dimensions
For Shaft Dia. - Bushings
48 mm
Overall Length
62.8 mm
Outside Dia. (mm)
73
Overall Length (mm)
62.8
Outside Dia. Tolerance
+/-0.003
Bolt Size
M6 x 20
Shaft Dia. (mm)
48
Outside Dia.
73 mm
Shaft Dia. Tolerance
+/-0.003
For Bore Diameter
48 mm
Outside Diameter
73 mm
Overall Width
62.8 mm
Screw Thread Size
M6 x 20
Outside Diameter Tolerance
Details
Item
Keyless Bushing
Keyless Bushing Type
Multi-Screw Locking Assembly
Keyless Bushing Series
C192
Material - Bushings
Steel
Transmissible Torque
10,338 ft-lb
Locking Bolt Quantity
8
Withstand Temp. (Deg. F)
Up to 400 Degrees F
Type
C192 Series
Material
Transmissible Thrust (Lbs.)
Hub Contact Pressure (PSI)
Finish
Zinc Plated
System of Measurement
Metric
Maximum Transmitted Torque
10,338 ft-lb
Flange Type
Flanged
Hub Contact Pressure
4,040 psi
Description
Keyless Bushing, Flange Type Flanged, For Bore Diameter 48 mm, Keyless Bushing Type Multi-Screw Locking Assembly, Material Steel, Outside Diameter 73 mm, Overall Width 62.8 mm, System of Measurement Metric, Finish Zinc Plated, Hub Contact Pressure 4,040 psi, Maximum Transmitted Torque 10,338 ft-lb, Outside Diameter Tolerance +/-0.003