  • Mfr # 1507R2630A1E10B4W4C1P6
  • Zoro # G9863402
Platform Height
70 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1507R2630A1E10B4W4C1P6
Platform Height
70 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
Overall Height
100 in
Bottom Width
30 in
Base Depth
53 in
Step Depth
7 in
Overall Width
30 in
Step Width
24 in
Overall Depth
53 in
Base Width
30 in
Base Length
53 in
Caster Diameter
4 in
Step Tread
Expanded Metal
Steel
Includes
Crutch Tips
Color
Gray
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Expanded Metal
Weight
138 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 5.8 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 8.3 ft, Number of Steps 7, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 10 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 30 in, Base Depth 53 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant