  • Mfr # 1709R2632A3E12B4W4C1P6
  • Zoro # G9930006
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
90 in
Number of Steps
9
Platform Depth
12 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1709R2632A3E12B4W4C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
90 in
Platform Depth
12 in
Platform Width
24 in
Overall Height
120 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
88 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Width
24 in
Step Depth
7 in
Overall Width
32 in
Overall Depth
87 in
Base Width
32 in
Base Length
87 in
Caster Diameter
4 in
Reach Height - Maximum
14 ft
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
9
Load Capacity
450 lb
Step Tread
Serrated
Material
Steel
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Assembled/Unassembled
Unassembled
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Handrails Included
Yes
Ladder Tread
Serrated
Finish
Powder Coated
Climbing Angle
50 Degrees
Color
Gray
Includes
1 in Crutch Tips
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Rear Exit
No
Weight
187 lb
Series
Series 1700
Includes Handrails
Handrails Included
Ladder Type
Handrail Type
Double Handrails
Tread Type
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Assembly
Unassembled
Load Capacity - Maximum
450 lb
Folding
Not Foldable
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 7.5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 10 ft, Number of Steps 9, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 12 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 88 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant