  • Mfr # 1511R2632A1E20B4C1P6
  • Zoro # G9931187
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
110 in
Number of Steps
11
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1511R2632A1E20B4C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
110 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
Overall Height
140 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
88 in
Step Width
24 in
Step Depth
7 in
Overall Width
32 in
Handrail Height
2.5 ft
Overall Depth
91 in
Caster Diameter
4 in
Reach Height - Maximum
15.7 ft
Base Length
91 in
Base Width
32 in
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
11
Step Tread
Expanded Metal
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Assembled/Unassembled
Unassembled
Climbing Angle
59 Degrees
Color
Gray
Includes
1 in Crutch Tips
Finish
Powder Coated
Rear Exit
No
Ladder Tread
Expanded Metal
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Handrails Included
Yes
Weight
227 lb
Series
Series 1500
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Includes Handrails
Handrails Included
Load Capacity - Maximum
450 lb
Assembly
Unassembled
Ladder Type
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Handrail Type
Double Handrails
Folding
Not Foldable
Tread Type
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 9.2 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 11.7 ft, Number of Steps 11, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 20 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 88 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant