  • Mfr # 1511R2632A6E20B4C1P6
  • Zoro # G9931406
/ea
See details
Platform Height
110 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1511R2632A6E20B4C1P6
Platform Height
110 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
Overall Height
140 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
88 in
Step Width
24 in
Overall Width
32 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
81 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
32 in
Base Length
81 in
Step Tread
Perforated
Ladder Tread
Perforated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Includes
1 in Crutch Tips
Weight
215 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 9.2 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 11.7 ft, Number of Steps 11, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Perforated, Platform Depth 20 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 88 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant