  • Mfr # 1515R3242A3E20B4W4C1P3
  • Zoro # G3489571
Platform Height
150 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
30 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1515R3242A3E20B4W4C1P3
Platform Height
150 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
30 in
Overall Height
192 in
Bottom Width
42 in
Base Depth
210 in
Overall Width
44 in
Step Width
30 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
108 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
108 in
Base Width
42 in
Step Tread
Serrated
Ladder Tread
Serrated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Weight
436 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 12.5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 3.5 ft, Overall Height 16 ft, Number of Steps 15, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 20 in, Platform Width 30 in, Bottom Width 42 in, Base Depth 210 in, Overall Width 44 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 30 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No