  • Mfr # 1003N1820A6E10B3C2P1
  • Zoro # G0995270
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Platform Height
30"
Number of Steps
3
Platform Depth
21 in
Platform Width
10"
Load Capacity
450 lb
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1003N1820A6E10B3C2P1
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
30"
Platform Depth
21 in
Platform Width
10"
Overall Height
30 in
Bottom Width
21 in
Base Depth
27 in
Top Step Height
30 in
Top Step Depth
10 in
Step Width
16 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
27 in
Base Width
20 in
Reach Height - Maximum
7.9 ft
Caster Diameter
2 in
Standing Height - Maximum
2.5 ft
Details
Item
Rolling Step
Number of Steps
3
Load Capacity
450 lb
Step Tread
Perforated
Material
Steel
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Step Stool Product Group
Rolling Step
Net Weight
38 lb
Finish
Powder Coated
Ladder Tread
Perforated
Ladder Actuation
Spring-Loaded Casters
Color
Yellow
Handrails Included
No
Weight
41 lb
Series
1000
Product Type
Rolling Step Stool
Assembly
Assembled
Includes Handrails
Handrails Not Included
Load Capacity - Maximum
Feet Material
Rubber
Casters Included
(4) Swivel
Folding
Not Foldable
Tread Type
Base Spread
27 in
Locking Mechanism
Spring-Loaded Casters
Stacking
Not Stackable
Nesting
Not Nestable
Feet Type
Slip-Resistant
Description
Step Stool Product Group Rolling Step, Number of Steps 3, Overall Height 2.5 ft, Material Steel, Load Capacity 450 lb, Top Step Height 30 in, Top Step Depth 10 in, Bottom Width 21 in, Base Depth 27 in, Color Yellow, Finish Powder Coated, Series 1000, Closed Depth Not Applicable, Standards ANSI, OSHA Compliant, Ladder Actuation Spring-Loaded Casters, Step Tread Perforated, Net Weight 38 lb, Step Width 16 in