  • Mfr # 1204N3232A1E12B3C1P6
  • Zoro # G0997416
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
40 in
Number of Steps
4
Platform Depth
12 in
Platform Width
30 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1204N3232A1E12B3C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
40 in
Platform Depth
12 in
Platform Width
30 in
Overall Height
40 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
40 in
Step Width
30 in
Overall Width
32 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
40 in
Base Length
40 in
Base Width
32 in
Reach Height - Maximum
9.9 ft
Caster Diameter
2 in
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
4
Step Tread
Expanded Metal
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Climbing Angle
50 Degrees
Ladder Actuation
Weight Activated Step Lock
Assembled/Unassembled
Assembled
Color
Gray
Ladder Tread
Expanded Metal
Handrails Included
No
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Finish
Powder Coated
Rear Exit
No
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Weight
67 lb
Series
Series 1200
Ladder Type
Assembly
Assembled
Load Capacity - Maximum
450 lb
Folding
Not Foldable
Tread Type
Locking Mechanism
Weight-Actuated Step Lock
Casters Included
(4) Swivel
Includes Handrails
Handrails Not Included
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 3.3 ft, Handrails Included No, Handrail Height Not Applicable, Overall Height 3.3 ft, Number of Steps 4, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 12 in, Platform Width 30 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 40 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 30 in, Ladder Actuation Weight Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant