  • Mfr # 1204R3232A3E12B3C1P6
  • Zoro # G0997626
/ea
See details
Platform Height
40 in
Platform Depth
12 in
Platform Width
30 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1204R3232A3E12B3C1P6
Platform Height
40 in
Platform Depth
12 in
Platform Width
30 in
Overall Height
70 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
40 in
Step Depth
7 in
Step Width
30 in
Overall Width
32 in
Overall Depth
40 in
Base Width
32 in
Caster Diameter
2 in
Base Length
40 in
Step Tread
Serrated
Ladder Actuation
Weight Activated Step Lock
Ladder Tread
Serrated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Weight
79 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 3.3 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 5.8 ft, Number of Steps 4, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 12 in, Platform Width 30 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 40 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 30 in, Ladder Actuation Weight Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant