  • Mfr # SM17-3-250
  • Zoro # G1173947
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Reel Inlet
1/2 in (F)NPT
Duty Rating
Medium Duty
Swivel Material
Brass
Mounting
Bench, Floor, Truck, Wall
Overall Width
18 1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SM17-3-250
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
18 1/4 in
Overall Length
17 in
Overall Height
Swivel Outlet Size
3/8 in
Mount Base Height
4 in
Swivel Inlet Size
3/8 in
Mounting Hole Center to Center Height
3 in
Swivel Outlet Thread Size
Reel Width
Overall Dimensions
17 in L x 18 1/4 in W x 18 1/2 in H
Handle Length
3 1/2 in
Mount Base Width
Mount Hole Diameter
1/2 in
Swivel Inlet Thread Size
Reel Diameter
17 in
Details
Reel Inlet
1/2 in (F)NPT
Duty Rating
Medium Duty
Swivel Material
Brass
Mounting
Bench, Floor, Truck, Wall
Item
Hand Crank Hose Reel
Drive Type
Hand Crank
Number of Mount Holes
8
Enclosed
No
Reel Material
Steel
Hose Reel Type
Wall Mount Hose Reel
Maximum Operating Temperature
225 Degrees F
Weight
26 lb
Reel Finish
Powder Coated
Seal Material
FKM
Reel Color
Black
Swivel Outlet Gender
Female
Bearing Construction
EPDM
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Includes Gooseneck
No
Standards
CE
Features
Base Motion Type
Stationary
Fasteners Included
Includes Hose
Swivel Inlet Gender
Female
Maximum Operating Pressure
4,000 psi
Swivel Outlet Type
NPT
Swivel Inlet Type
NPT
Hose Capacity
250 ft (3/8 in I.D.)
For Dual Hose
Hose Reel Primary Application
Air, Chemical Fluid Transfer, Pest Control, Pressure Washer, Spraying Operation, Washdown, Water
Includes Leader Hose
Description
Hand Crank Hose Reel, Air, Chemical Fluid Transfer, Pest Control, Pressure Washer, Spraying Operation, Washdown, Water, Hose Capacity 250 ft (3/8 in I.D.), 4,000 psi, Overall Height 18 1/2 in, Overall Length 17 in, Overall Width 18 1/4 in, Reel Material Steel, Reel Finish Powder Coated, Drive Type Hand Crank, Enclosed No, Includes Hose No, Mounting Location Floor, Truck, Wall, Reel Color Black, Includes Gooseneck No, Hose Reel Type Wall Mount Hose Reel, Swivel Material Brass