  • Mfr # F96T8/XL/SP41
  • Zoro # G3781897
/ea
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
59 W
Bulb Base Type
Single Pin (Fa8)
Bulb Shape
T8
Color Temperature
4100K
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
F96T8/XL/SP41
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
96 in
Bulb Dia.
1 in
Details
Item
Linear Fluorescent Bulb
Voltage
120V AC
Watts
59 W
Bulb Base Type
Single Pin (Fa8)
Bulb Shape
T8
Color Temperature
4100K
Dimmable
No
Lumens
5,800 lm
Rated Life
24,000 hr
Light Technology
Fluorescent
Bulb Designation
F96T8/XL/SP41
Light Appearance
4000 to 4999K, Cool White
CEE Certified
No
Bulb Primary Application
General Purpose
Shatter-Resistant
Standards
Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards
Case Quantity
24
High Output
Color Rendering Index
78
Bulb Start Type
Instant
Bulb Minimum Starting Temperature
0 Degrees F
Light Color
White
Color Tuning
Description
Linear Fluorescent Bulb, Bulb Base Type Single Pin (Fa8), Bulb Shape T8, Color Rendering Index 78, Color Temperature 4100K, Lumens 5,800 lm, Light Technology Fluorescent, Shatter-Resistant No, Watts 59 W, Voltage 120V AC, Standards Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards, Bulb Minimum Starting Temperature 0 Degrees F, Bulb Start Type Instant, High Output No, Trade Number F96T8/XL/SP41, Dimmable No, Light Color White