  • Zoro # G4986012
/ea
Key Features
Push Button Style
Extended
Action
Momentary
Operator Illumination
Illuminated
Panel Cutout Diameter
22 mm
Head Color
Green
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
30G205
Zoro #
G4986012
UPC #
Country of Origin
India
Dimensions
Panel Cutout Diameter
22 mm
Size
22 mm
Details
Item
Illuminated Push Button
Push Button Style
Extended
Action
Momentary
Operator Illumination
Illuminated
Head Color
Green
Head Material
Metal
Terminal Connection
Pressure Plate
Standards
CE, CSA, IEC, UL Listed
Lamp Module Voltage
125V AC/DC
Contact Type
1NO / 1NC
Color
Bezel
Chrome
Type of Operator
Round Guarded Button
NEMA Rating
1, 12, 13, 2, 3, 4, 4X
Lamp Voltage
125V AC/DC
Number of Operators
1
Contact Form
1NO/1NC
Lamp Module Type
Full Voltage
Voltage
125AC
Basic Material
Metal
IP Rating
IP65
Lamp Type
LED
Contact Rating
1.2 A @ 600V AC, 3 A @ 240V AC, 6 A @ 120V AC
NEMA Contact Rating Designation
A600/Q600
Bezel Material
Chrome
AC Contact Rating
1.2 A @ 600 V, 3 A @ 240 V, 6 A @ 120 V
Series
Dayton
Product Type
Push Button Operators
Lamp Voltage - Maximum
125 V AC/DC