  • Zoro # G1159706
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Blade Diameter
24 in
Oscillation
Non-Oscillating
Number of Speeds
3
Voltage
115V
Phase
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
20952
Zoro #
G1159706
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Blade Diameter
24 in
Width
27 in
Shaft Dia.
5/8 in
Max. Depth
21-3/4 in
Outside Dia.
27 in
Height
27 in
Fan Cord Length
15 ft
Depth
21 3/4 in
Details
Oscillation
Non-Oscillating
Number of Speeds
3
Voltage
115V
Phase
1
Motor HP
1/3
Air Flow
3,325/4,556/5,588 cfm
Drive Type
Direct Drive
Blade Material
Cast Aluminum
Sound Level
72/65/57 dBA
Item
Air Circulator
Number of Conductors
CFM High
5588
125 fpm
Mobile/Stationary
Stationary
Thermal Protection
Auto
Assembled
No
Environmental Applications
Industrial
Wire Guard Finish
Nickel Chrome
Watts
300
300/243/189 fpm
Application
Spot Cooling and People Cooling
Housing Material
Steel
Motor Type
Permanent Split Capacitor
Hz
60 Hz