  • Mfr # 8511010TCV
  • Zoro # G100476450
Seal Type
Dual Lip Seal
Inside Dia.
85 mm
Outside Dia.
110 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
Max. Pressure
10 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
8511010TCV
Inside Dia.
85 mm
Outside Dia.
110 mm
Width
10 mm
Overall Width
10 mm
Outside Diameter
110 mm
Inside Diameter
85 mm
Seal Type
Dual Lip Seal
Design Code
TCV
Max. Pressure
10 psi
Maximum Pressure
10 psi
Number of Lips
2
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 85 mm, Outside Diameter 110 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal