  • Mfr # 11014014TC
  • Zoro # G7749948
Inside Dia.
110 mm
Outside Dia.
140 mm
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
11014014TC
Inside Dia.
110 mm
Outside Dia.
140 mm
Width
14 mm
Overall Width
14 mm
Outside Diameter
140 mm
Inside Diameter
110 mm
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Spring Type
Garter
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Maximum Surface Speed
999 mps
Maximum Pressure
7 psi
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 110 mm, Outside Diameter 140 mm, Overall Width 14 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None