  • Mfr # 11014515TC
  • Zoro # G7749911
Inside Dia.
110 mm
Outside Dia.
145 mm
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
11014515TC
Inside Dia.
110 mm
Outside Dia.
145 mm
Width
15 mm
Overall Width
15 mm
Inside Diameter
110 mm
Outside Diameter
145 mm
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
None
Spring Type
Garter
Maximum Pressure
7 psi
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Maximum Surface Speed
999 mps
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 110 mm, Outside Diameter 145 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None