  • Mfr # 23026015TC
  • Zoro # G6133377
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
230 mm
Outside Dia.
260 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
23026015TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
230 mm
Outside Dia.
260 mm
Width
15 mm
Outside Diameter
260 mm
Overall Width
15 mm
Inside Diameter
230 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Contact Type
Contact Seal
Maximum Surface Speed
999 mps
Spring Reinforcement
Yes
For Fluid Type
Maximum Pressure
7 psi
Standards
DIN 3760
Spring Type
Garter
Case Coating
None
System of Measurement
Metric
Number of Lips
2
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 230 mm, Outside Diameter 260 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None